HAKKINDA

Pozitivizm ışığında,aydınlanın!

 

Bu oluşum daha önceden sosyal medya hesapları üzerinden faaliyet göstermiş, kendini bir web siteye aktarmıştır.

 

Amacımız; tarih,bilim,felsefe,sanat ve spor gibi alanlarda büyük bir yazar kadrosu ile doğru bilgi doğrultusunda makaleler,denemeler yazmaktır. Amacımız gelişim sağlayarak bilhassa Türk Milleti için ferdiyet kârı olmadan,çalışmaktır.Fütürist yaklaşımlar ile gelecekte Türk Milletinin konumu ve gelişim durumu açısını daha da genişletmek için bu oluşum kurulmuştur.

 O zaman hayattaki en hakiki mürşidin ilim olduğunu inanların, kalkınmanın ancak bununla olacağını bilenlerin ve hayatını bu yönde ilerletenlerin şerefine ! Kutlu olsun ! 

 

“Be enlightened in the light of positivism!
This nascensy has been active on social media accounts before and now, it has transferred itself to a website.
Our target is, to write articles and essays, under the titles of history, science, philosophy, art, and sports, in the direction of exact information, by a big staff of writers.
Our target is, to work by improving especially for the Turkish nation, without expecting personal profits. This nascensy was created to enlarge the position and the angle of the improvement situation of the Turkish nation, even more.
Then, in honor of the ones who believe that our true mentor in life is science, ones who believe that improvement will take place by that, and the ones who maintain their lives in this way, good luck!”

 

————————————————————————

Sosyal medya hesaplarımız ve bağlantıları sayfanın yukarısında yer almaktadır. İletişim için iletişim kategorisinden destek alabilirsiniz. Yazar adayı olmak için https://docs.google.com/forms/d/12xrlARnMA1rKvY14Auv4_zVsy2deLX2KPgqWknU8rq8/ başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Our social media accounts and their links are on the upper part of the page. For communication, you can take support from the category “Communication”. To be a writer applicant, you can fill up the application form
link:  https://docs.google.com/forms/d/12xrlARnMA1rKvY14Auv4_zVsy2deLX2KPgqWknU8rq8/

Translator: CanCogurcu

    Enes ÖZARSLAN

Araç çubuğuna atla