Amerika’nın Gerçek Keşfi

1492 yılında,herkes,Kolomb’un keşfettiği toprakların Asya’nın doğu kıyılarındaki topraklar olduğuna inanıyordu. Macellan’ın tayfalarından hayatta kalanların dünya çevresindeki gezilerinden döndükleri 1522 yılına kadar da böyle sayıldı.Gerçekte, Ptolemaeus dünyanın çevresini Kolomb’dan daha iyi ölçmüş ve Bunların Asya’dan uzaklıklarını belirtmişti.Oysa Kolomb,hayatının sonuna kadar keşfettiği toprakların Asya’ya bağlı adalar olduğu yolundaki görüşlerini büyük bir inatla savunmuştur. O zaman ki Avrupa’nın içinde bulunuğu durum ”  Avrupa,her şeyden çok Kızılderililer ve çırılçıplak dolaşan kadınlarda ilgilenmekteydi “

Kristof Kolomb’un 2. Seferi

Bu keşif, Dünya keşif tarihinde az rastalanacak çapta bir keşiftir. Bu sefer için 17 tekneden kurulmuş bir filo hazırlanmıştır. 25 Eylül’de yola çıkacak olan bu gemilere işçilerden çok, yüksek seviyede devlet memurları ve soylular katılmıştır. Sebebi ise Kolomb’un yaptığı ilk seferde Ferdinand ve İsabella’ya getirdiği altınlardır. 13 Ekim’de Kanarya Adalarından harekete geçti ve farkında olmadan keşifleri kolaylaştıracak bir şeye imza atmış oldu. Kolomb, Avrupa’dan Antillere giden en kısa deniz yolunu bulmuştu. < Kendisinden sonra daha 400 yıl denizciler bundan faydalanmıştır>

Kolomb, Dominica’ya kadar ilerledi, Guadeloupe’ye doğru ilerlemeye karar verdiler. Soylulardan birkaçı ise Dominica’da kalmak istediler. Kolomb burada filoyu kurtaracak bir karar vermiştir. Nedeni ise, <Bütün Karaip Denizinin en vahşi yerlileri bu adada yaşamaktaymış. ( Kolomb bunu sonradan öğreniyor.) Kaşiflerini anlattığına göre bu yerliler, karaya çıkanları öldürüp yiyorlarmış.> Burada ek bir bilgi vermek isterim, Guadeloupe’ye giden İspanyollar ilk defa ananas ile karşılaşmışlar.

Orinico’ya kadar ilerlediler ve adaya çıktıklarında parçalanmış insan vücudları, özel olarak beslenmek için hadım edilmiş erkek çocuklar < Yerliler, çocuk etini en lezzetli et olduğuna inanıyorlarmış > ve görevleri çocuk doğurmak olan tutsak kızlar ile karşılaşmışlar. Peter Martyr’in yazdıklarına göre ” Bir çarpışmadan sonra gemiye, dört erkek ve 2 yerli kadın alındı. Tutsak olmalarına rağmen,öyle vahşi hareketler yapıyorlardı ki, zincirlere vurulmuş Libya aslanlarından farksızdılar.”

Yolculuğun ilerleyen zamanlarında Cibao’ya kadar gittiler, bu arada Kolomb hastalanmış, gemide yiyecek azalmış, canlı hayvanlar ölmüştür. Mürettebat ise, düzeni bozmuş indikleri her adada altın bulmak için, ahlaksızlıklara başvurarak yerlileri öldürmüştür. Yerlilerin çoğu tutsak edilmiş, yolculuk boyunca hayvan gibi dolduruldukları ambarlarda can vermişler kalanlar ise Sevil’de açık artırmaya çıkarılmıştır. Keşfedilen Hispaniola bölgesi böyle ahlaksızlıkların olduğu bir yer haline gelmiştir. Bunu kanıtı olarak’da Kolomb’un oğlu Ferdinand’ı gösterebiliriz. Ferdinand anılarında bundan şöyle bahsediyor; ” Hispaniola, 1496’da öyle bir yer haline gelmişti ki, Bir İspanyol istediği yere gidebilir, istediği yiyeceği, kadını ya da eşyayı alabilirdi… ”

Kolomb kuvvetli bir hristiyandır. Bu olanlara karşın önyargı ile hareket ediyor ve şöyle diyor ” Gerçek Hristiyan,hiçbir zaman kötülük yapmazdı; öyleyse suçlu olan, yerlilerdir ve cezalandırılmaları gerekir ” Kolomb böyle davranak yerlilerin 1500’ünü tutsak etmiştir. Kolomb 1496 Mart ayında mecburi olarak İspanya’ya doğru yola çıkmıştır. Geldiğinde ise Saray Kolomb’u saygıyla kabul etmiş. Ancak Kolomb’un 3. seferi 1498 yılına kadar olmayacaktır, sebebi ise, üç düğündür. < İspanya veliahdının Avusturya Arşidüşesi ile; Arşidüşes’in ağabeyi ve Alman İmparatoru 1. Maximillan’ın oğlu olan Habsburg Arşidükü Filip’in de İspanya kral ve kraliçesinin kızı Prenses Dona Juana ile evlenmesi ve bundan başka Ferdinand ve İsabella’nın büyük kızı Prenses İsabel,Portekiz Kralı ile evlenecekti. > Bu düğünler o kadar masraflı idi ki, Üçüncü Hindistan Seferi bile 2 yıl sonraya ertelendi.

Kristof Kolomb’un 3. Seferi

31 Temmuz günü öğle vakti Grandi direğinin tepesindeki gözcü Alonzo Perez ufukta beliren kara parçalarını gördü. Kolomb dualarında Tanrı’ya vaadettiği gibi buraya <Kutsal Üçlü> anlamına gelen Trinidad adını verdi. Erin Burnuna yaklaşırken ufukta bir kara parçası daha gördüler. İşte! Bu topraklar Amerika’idi!

Ama Kolomb’un bundan haberi dahi yoktu. Amerika Kıtasının gerçek keşfi olarak geçecek bugün, 1 Ağustos 1498 idi. Ayrıca John Cabot, bu tarihten 1,5 yıl önce Amerikanın kuzey kıyılarına ayak basmıştır. Ancak tarih Kolomb’u Amerika’nın gerçek kaşifi sayacaktı…

 

 

 

 

Özarslan

Ben Enes Özarslan! infoselect.org sitesinin kurucusu ve bir yazarıyım. Burada yazar arkadaşlarımızla çeşitli alanlarda yazılar yazıyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla