Bir Jet Hikayesi: 94-0079

Fotoğrafta gözüken uçak TAİ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) tarafından Türkiye’de üretilmiştir, modeli F-16C Block 50’dir. 191. Kobra Filo’ya bağlıdır ve kuyruk numarası 94-0079’dur. 1998 yılının Ağustos ayından 9. Ana Jet Üs Komutanlığına verilmiş ve 2001 yılının Ekim ayında 191. Kobra Filo’ya bağlanmıştır. Uçağın bulabildiğim ilk fotoğrafı budur ve 2006 yılında Anadolu Kartalı Tatbikatı sırasında çekilmiştir.

Bu jetimiz 14.04.2009 günü Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkmıştı, pilotu Hava Pilot Üsteğmen Fatih Korçam’dı. Jetimizle olan irtibatımız 21:18 sırasında kesilmişti. Köylülerin ihbarı ile 22:30 sularında Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi sınırlarında havada infilak ettiğini öğrendik ve maalesef pilotumuz ebedi filoya intikal etmişti. Pilotumuz Hava Pilot Üsteğmen Fatih Korçam oldukça başarılı bir pilottu ve 27 yaşındaydı. 20 yaşındayken Hava Harp okulunu bitirmiş ve 2009 yılında Hava Harp Akademisi’ni kazanmıştı. Ailesinin tek çocuğuydu, 6 ay önce evlenmişti.

 

Uçak havada infilak ettikten sonra 5 kilometrelik bir çevreye enkazı dağılmıştı. Dönemin Mustafakemalpaşa Kaymakamı Adem Saçan’nın açıklaması ise şu şekildeydi:

“Ortada ne gövde ne de kanat var. Uçak bu kadar küçük parçalara ayrılmış. Bölgede çalışma yapan askeri yetkililer, pilotun paraşütü kullanmadığını söyledi. Paraşüt bulunmuş ama kullanılmamış.”

Genelkurmay Başkanlığı ise kazadan sonra şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir F-16 uçağı 14 Nisan 2009 Salı günü saat 21:18’de eğitim uçuşu esnasında, Balıkesir ili Sarnıç Köyü Yoğurtludere civarında meskun olmayan bir mahale düşmüştür. Kazada, uçakta bulunan 1 pilot subayımız şehit olmuştur. Olayın meydana geliş nedeni, kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesi, silah arkadaşları ve Yüce Milletimize başsağlığı dileriz.”

16.04.2009 günü yapılan cenaze törenine dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Baboğlu, dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Arslan Güner, dönemin Ankara Valisi Kemal Önal, dönemin Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, dönemin CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve binlerce insan katılmıştı, şehit pilotumuz Cebeci Şehitliği’ne defnedilmişti.

Böyle başarılı bir subayın, bir pilotun böyle erken bir yaşta ebedi filoya göç etmesi tüm Türk milleti için üzücü ve büyük bir kayıptı.

“Bu fotoğraf 2006 yılında çekilmiştir ve 94-0079 kuyruk numaralı F-16C Block 50 uçağımızın sayılı fotoğraflarından biridir.”

“Bu fotoğraf ise 2008 yılında çekilmiş ve 94-0079 kuyruk numaralı jetin bilinen son fotoğrafıdır.”

Bu görüntüler ise 94-0079 kuyruk numaralı jetimizin yok olduğu ve başarılı pilotumuzun şehit olduğu sırada yapılan aramaların fotoğraflarıdır:

İnfo Select grubu olarak tüm hava şehitlerimizi saygı, minnet ve özlemle anıyoruz, tüm pilotlarımızın 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü’nü kutluyoruz.

“Kartal bile uçmadı göklerde böyle hızla,
Bulutdan geçtiniz, yıldızları aştınız.
Kurtardınız bu yurdu çelik kanadınızla,
Dar görerek yerleri göklerde savaştınız.

Ay yıldızın her zaman dolaşırken göklerde,
Size durmak düşmezdi kanat varken bu yerde.
Bir ejderdi gökler ki aşılmaz yedi katlı,
Onu bile geçtiniz kuşlar gibi kanatlı…

Fakat bazen düştünüz, kırıldı kanadınız,
Tarihlere yazılı unutulmaz adınız.
Bu yurt için yükselip, bu yurt için öldünüz.
Siz toprağa düşmeden kalplere gömüldünüz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla