Osmanlıcayı nasıl öğrendin, öğreniriz?

Başlıkta yazdığım soru, artık o kadar fazla gelmeye başladı ki, bu konu hakkında bir şeyler yazmak şart oldu gibi geldi. Hem bu toplu bir cevap olur ümidiyle, maddeler halinde sıralıyorum.

1- Baştan şunu söylemek istiyorum. Matbu, yani bilgisayarda yazılmış, yani fotoğrafta gördüğünüz gibi yazıları ve eserleri okumayı öğrenmek için sakın ha bir kursa filan gitmeyin. Boşa vakit harcarsınız, öyle zannediyorum ki buna vakit ayıracak bir vaktiniz de yok çoğunuzun. Tabii rika yani el yazısı öğrenmek için sonradan düşünülebilir lâkin ben direkt günümüz şartlarında öğretmenlere karşı olduğum için yine tavsiye etmem.

2- İlk önce gözünüz korkabilir ve hedefinizden şaşabilirsiniz ama kendinizi raya oturtmaya çalışın. Öncelikle bunun farklı bir dil olmadığını ve Türkçenin bir jargonu -Bazı tarihçilerin deyimiyle bürokrasi jargonu- olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Elbette bilmediğiniz kelimeler olacak lâkin bu bir sözlüğü açmanıza bakar.

3- Kur’an kursuna gittiyseniz Arap harflerini biliyorsunuzdur. Buna birkaç harf ekleyerek aşağıda gördüğünüz yazıyı takır takır okumaya başlayabilirsiniz. Bilmiyorsanız Youtube’da bunu öğreten çokça video var. Harfleri öğrendikten sonra bilmeniz gereken birkaç şey var. Bunlar;

*Vav harfi, önüne geldiği harfi “U, ü, o, ö” okutur.
*Elif harfi, önüne geldiği harfi “E,a” okutur.
*Ye harfi, önüne geldiği harfi “I, i” okutur.

4-Bunları bildikten sonra Facebook gruplarına girerek aşağıda gördüğünüz gibi basit matbu metinleri okumaya başlayarak işe koyulun.

5- Bu sırada para biriktirin ve belirli miktara ulaşınca başta Ferit Devellioğlu’nun Osmanlıca Lügatı ve Şemseddin Sami’nin Kamus-ı Türki sözlüklerini alın. Bunlar tarihi metinler okumaya başlayınca çok işinize yarayacak.

6- Biriktirdiğiniz paralarla gerçekten hala sahaflık yapan birilerinden Osmanlıca kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Tavsiyem harf devriminden bir sene evvelki dönemden -1927 1926 arası- geriye doğru okumanız. Bu sayede kolaydan zora doğru gidebilirsiniz.

7- Bunlar benim görüşlerim. Mustafa Armağan denen herifin bu konuda yayınlanan röportajında yanılmıyorsam mezar taşlarını okumakla başlamaktan bahsediliyordu. Fakat bu biraz çılgınlık. Zira bir bilgisayar oyununu oynarken ilk baştan oyunu bilmeyip de zor seviyeyi seçmezsiniz. Size kalmış yine de.

Benim diyeceklerim bu kadar. Aşağıdaki metinden başlayın bakalım. Şu yazıyor:

“Ya rab! Ben beni bıraktığımda, sen beni bırakma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla