Türk Hava Kuvvetleri Ne Durumda? – 1

Hava kuvvetleri bir ordunun, bir ülkenin bel kemiği, olmazsa olmazıdır. 21. yüzyılda havacılık tüm diğer alanlardan daha önemli bir hale gelmiştir. Bir ülkenin hava kuvvetlerinin güçlü olması demek o ülkenin sınırlarının, halkının, özgürlüğünün ve geleceğinin güvende olması demektir. Hava kuvvetleri güçlü olmayan bir ülke yok olmaya mahkum bir ülkedir. Peki hava kuvvetleri sadece savunma amaçlı mı kullanılır? Hayır. II. Dünya Savaşıyla gelişimi büyük bir hız kazanan havacılık şuan çok önemli bir noktadadır. I. Dünya Savaşında da uçaklar kullanılmasına karşın II. Dünya Savaşında daha fazla önem kazanmış ve günümüzde de kazanmaya devam etmektedir. Bir devlet havada güçlü ise yerde de güçlüdür, yer unsurlarını korursun. Gelişen havacılık ile artık yer unsurları gücünü yitirmeye başlamış, tek bir savaş uçağı ile yüzlerce yer unsuru yok edilebilecek seviyeye gelmiştir. Bunun en son örneğini ise ülkemizin gerçekleştirmiş olduğu Zeytin Dalı Harekatı ile gördük. Hepinizin hatırlayacağı gibi harekatın daha ilk gününde 72 savaş uçak birden havalanmıştı, bunu dünya üzerinde gerçekleştirebilecek ülke sayısı ise iki elin parmaklarını geçmez. Hepinizin aklında şimdi birkaç soru var, 1911 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetlerinin gücü nedir? Kaç uçağımız var? Kaç pilotumuz var? Bir savaşta neler yapabiliriz? Uçaklarımızın savaş gücü nedir? Tüm bu sorularınızın cevabını yazı serimizde bulabilirsiniz.

 

Pilotlar Nerede Hangi Eğitimleri Alıyor?

 

 

Türk Hava Kuvvetlerinde pilot olmak isteyen birisi ilk önce Milli Savunma Üniversitesine bağlı olan Hava Harp Okuluna girmek zorundadır. Hava Harp Okulunda 4 yıllık (eğer hazırlık sınıfı okuduysa 5 yıl) eğitimini tamamladıktan sonra Teğmen olarak mezun olacak. Daha sonra bazı fiziki, psikoloji ve sağlık testlerinden geçerse Türk Hava Kuvvetleri Pilot Eğitim Sistemi’nin temeli olan pilotaj eğitimini almak üzere dünyanın en iyi pilotlarının yetiştiği İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Eğitim Merkezi Komutanlığına gider. Orada SF-260D uçaklarında Başlangıç Uçuş Eğitimi, KT-1T uçaklarında Temel Jet Eğitimi ve T38A Jet uçaklarında Tekâmül Jet Eğitimi’ne tabi tutularak yetiştirilir. Ayrıca Temel Jet Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, eğer isterlerse Hava Kuvvetleri Komutanlığının ulaştırma ve helikopter pilotu ihtiyacını karşılamak üzere, Tekâmül Helikopter ve Tekâmül Ulaştırma Pilotaj Eğitimleri’ne tabi tutulurlar. Pilotaj eğitimlerini başarıyla tamamlayan genç teğmenler pilot brövelerini takarlar ve birer muharip pilot olmak, nasıl savaşılacağını öğrenmek için Konya’daki 3’ncü Ana Jet Üs Komutanlığına gelirler. F-16 kurası çekenler burada F/NF-5A/B 2000 uçaklarında Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimine tabi tutulurlar. Yoğun ve yorucu bir eğitimin ardından Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimini başarıyla tamamlayan pilotlar muharip bir F-16 pilotu olmak için son safha olan F-16 Tam Harbe Hazırlık Eğitimi’ni almak üzere Ankara Akıncı’daki 4’ncü Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 143’ncü Öncel Filo’ya gelirler. F-4 kurası çekenler ise Malatya’da 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 173’ncü Filo Komutanlığında F-4 Tam Harbe Hazırlık Eğitimi’ne tabi tutulurlar ve eğitimi başarıyla tamamlayan muharip pilotlar, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-4 filolarına tayin olurlar.

 

Türk Hava Kuvvetlerinin Büyüklüğü Ne Kadar?

 

 

(Bu kısımda Keşif Uydu Komutanlığına yer verilmemiştir, 2. yazıda ayrı bir başlık olarak belirtilecektir.)

Türk Hava Kuvvetleri Dünyanın en güçlü hava kuvvetlerinden biridir. 2016 yılında yayınlanan sayılara göre personel sayısı 90.000’den fazladır. Toplam hava aracı sayısı ise yine Hava Kuvvetleri Komutanlığının resmi internet sitesinde yayınlanan verilere göre 544’dür. Türk Hava Kuvvetlerinde en çok kullanılan uçak F-16 türü savaş uçağıdır. 40 yılı aşkın bir süredir kullandığımız F-4 savaş uçakları yerine 5. nesil savaş uçağı olan F-35 savaş uçakları alınmaktadır, ilk teslimatı bu yıl içinde yapılması planlanan F-35 savaş uçakları 2030 yılına kadar tamamen hava kuvvetlerimize girecek ve F-4 savaş uçakları emekli edilecek.  Her ne kadar çeşitli modernizasyonlar yapılsa bile yaşlanmakta olan F-16 savaş uçakları için yerli bir uçak projesi başlatıldı.

 

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAİ) tarafından tasarlanan ve F-16 savaş uçaklarının yerine geçmesi planlanan TF-X savaş uçağının ilk olarak 2023 yılında tanıtılması ve 2030 yılı gibi göklerde olması bekleniyor. İngiliz Rolls Royce firmasından teknolojik olarak destek alacağımız uçak Türkiyenin ürettiği ilk jet motorlu savaş uçağı olacak. Milli çalışmalarımızdan bir diğeri ise Hürkuş.

 

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAİ) tarafından tasarlanan ve üretilen Hürkuş yakın hava destek uçağı ve eğitim uçağı olarak geliştirilmiştir. Yakın zamanda envantere girecek bu uçaktan yine bir sonraki yazımızda detaylıca bahsedeceğiz.

 

 

Türk Hava Kuvvetlerinin pilotlarının eğitiminden, personel sayısından, hava aracı sayısından ve bazı uçak projelerinden bahsettiğimiz ilk yazımızın sonuna geldik. İkinci yazımızda Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan hava araçlarını tanıtıp Türk Hava Kuvvetlerinin kullandığı bazı mühimmatlardan bahsedeceğiz. Son Türk Başbuğu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile ilk yazımızın sonuna geliyoruz;

“Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir. Bir gün batılı ayaklar Ay’da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk’ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir.”

One thought on “Türk Hava Kuvvetleri Ne Durumda? – 1”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla