Papa’nın Feodoliteye Etkisi

Papalar dini-siyaset programını çok güzel uygulamışlardır ama pek sonuç vermemiştir.Haçlı seferlerinde pak çok kez halkı bir araya getirmiş ve birçok haçlı devletinden binlerce mürit toplamıştır.Ama bir de şu açıdan bakalım…

Haçlı seferlerinin sonunda papanın etkinliği ve halk üzerindeki tesiri azaldı.O zamanda topraklar feodalite ile yönetiliyordu.Yani derebeyleri kalelerinde ikamet ediyor ve herkes kendi bölgesini koruyordu.Derebeylerin çoğu peşinde sağlam ve hatırı sayılır sayıda askeri bulunun şövalyeler ve senyörlerdi.Birçoğu dinine sıkı sıkıya bağlıydılar.Papa’nın çağrısı ile Haçlı Seferleri yapıldığında büyük krallıklardan çok daha fazla destek verdiler.

 

Derebeylerin askerleri binleri bulabiliyordu ve çoğu papanın iki lafına bakıyordu. Krallıklar, toprakların böyle küçük küçük parçalara bölünmesinden rahatsızdı. Ve doğruyu söylemek gerekirse Papa ile çıkar ilişkisi içerisindeydi. Saraylarına papayı davet eder, halkın güvenini tazeler sonra yere tüküren, Hristiyan olmayan krallar mevcut idi. Haçlı ordusunun büyük kısmını derebeyleri oluştururken Krallıklar oturuyordu.

 

 

Üst üste gelen yenilgilerden dolayı zayıflayan Krallıklar değil dinine bağlı Derebeyleri oldu. Derebeyleri adamlarının çoğunu kaybettiler, bunu Papa da adı gibi biliyordu. Ama durmadan yeni seferler düzenliyordu. En sonunda Almanya’dakiler hariç pek çok derebeylik yıkıldı. rejim güç kaybetti. Yani Feodolik rejimi yıkan en büyük etmen Papa’dır. Böylece dolaylı yoldan Krallıkları güçlendirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla