Ateş Nedir ?

 

Ateş, 450 milyon yıldır, gezegenimizde, 1.7 milyon yıla yakında insan hayatında olan bir maddedir. Kimi zaman kavimlere bir inanç olmuş, bir ilah gibi tapılmış, hatta bazı kavimler, bu ateşin söndüğünde başlarına bir felaket geleceğinden korkmuşlar. İnsanlar ateşi, ısınmak, beslenmek ve ışık elde etmek kullanmışlardır. Bu yazımda, ateşin bilimsel – mitolojik ve insanlık tarihinde ki yerini anlatacağım.

 

 

Bilimsel Süreç

Ateş, en basit tanımıyla ısı, ışık ve bazı diğer yan ürünler çıkaran, dışarıya ısı veren (egzotermik), oksijenli ve hızlı bir yanma sürecinin adıdır.

 (Odunun kabaca kimyasal denklemi.)

Odunu ısıttığımız da, bir sıcaklık reaksiyonundan sonra yanma tepkimesi, bunun sonucunda ise kömür ve metanal oluşumu oluyor. Havada ki oksijenin yanma tepkimesine dahil olması ile de 2. Resimde ki gibi karbondioksit, karbonmonoksit, karbon ve azot açığa çıkıyor.

 

 

 

 (1.Resimde ki denklemin oksijen ile reaksiyonu.)

Ateş,etrafındaki havayı ısıtır ve onun genişleyerek yükselmesini sağlar. Bunun sonucu olarak da uzaklardan buraya soğuk hava akımı başlar. Bu meydana gelen akım sebebiyle devamlı ve yeni oksijen te’min edilmektedir. Böylece alevin yanması sürekli olur. Hatta od, büyük şehir veya orman yangını halindeyse, bu hava akımı önemli hızda yel bile meydana getirir.

 

 

 

Mitolojik Süreç :

 

Günümüzden 3500 yıl önce Pers Devletlerinin dini olacak zerdüştlük, ateşi kutsal sayar. Zerdüştlüğe göre  “iyi” ve “kötü” sürekli savaşır. Bu inanca göre, İyiliği Ahura-Mazda, kötülüğü de Ahriman temsil etmektedir. İyi tanrı Ahura-Mazda ateşi, Ahriman  ise dumanı temsil eder .

 

 

Hititler’de savaştan yenik çıkmak günah sayılırdı. Bu gerekçe de içinde olmak üzere, her türlü günahlarından ve kirlerinden arınmak için ateş ayinleri düzenlerler ve ateşin üzerinden atlarlardı. Amerikalı yerli kabilelerde ateş yaşamı temsil eder. Pawniler, Apaçiler, Çerokiler, Ponkalılar, Creekler ateşin kutsallığını simgeleyen ayinler yaparlar. Savaş öncesinde ve sonrasında, kazanılan zaferi kutlarken ateş dansları yapılırdı. Budistler ise, ölülerini yakarak küllerini Ganj nehrine savururlardı.

 

İnsanlığın, Ateş ile İmtihanı:

 

İnsanın ateş ile etkileşimi, 400.000 bin yıl önceye kadar dayanıyor. Homo Erectuslar ateşi kontrol altına almayı başarırlar. Ateş yakma düşüncesinin, çakmaktaşını piritlere sürterken mi, yoksa ağaç içinde delik açmaya çalışırken mi ortaya çıktığı bilinmemektedir. Avrupa’daki Neolitik yerleşim bölgelerinde çakmaktaşı ve piritlerin yanı sıra alev delgileri de bulunmuştur. İlkel toplumlarda en yaygın ateş yakma yöntemi sürtmeydi. Bambudan yapılmış küçük bir tüp içindeki havanın sıkıştırılmasıyla ısı ve alev üreten ateş pistonu Güneydoğu Asya, Endonezya ve Filipinler’de geliştirilip kullanılan karmaşık bir aygıttı.

Özarslan

Ben Enes Özarslan! infoselect.org sitesinin kurucusu ve bir yazarıyım. Burada yazar arkadaşlarımızla çeşitli alanlarda yazılar yazıyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla