Stephen Hawking Anısına ( 14.03.2018 )

 

 

 

 

Babası bir biyoloji uzmanı olan, Stephen Hawking  yaşamı boyunca 20’den fazla ödül almış, Newton için kurulmuş Dünya’nın en prestijli kürsülerinden biri olan Lucas Kürsüsüne getirilmiştir. 1982’de ise II. Elizabeth tarafından CBE yani İngiliz Şovalyelik Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

 

1942’de, 2. Dünya Savaşının en buhranlı zamanlarında doğmuş, Oxford Kolejinde köklü bir fizik öğrenimi görmüş, mezuniyetinden sonra Cambridge’de  astronomi ve kozmoloji üzerine büyük teoriler ortaya atmıştır. Hayatının dönüm noktası ise, ALS yani Amiyotrofik Lateral Skleroz teşhisi konulmasıyla başlamıştır. Yaklaşık yarım yüzyıldır bu hastalık ile mücadele eden Hawking, bir mucizeyi başarmış, 25 yaşına kadar yaşamaması beklenirken, 76 yaşına kadar yaşamıştır. Stephen Hawking’i bugün yani 14.13.2018’de kaybetmiş bulunmaktayız. Üzücü bir olay olsada, bu Dünya’ya bıraktıkları ve kazandıkları bir ALS hastası için değil bir insan için bile çığır açacak büyüklüktedir.

 

 

Onlarca kitap yazan Hawking, 1983’te evrenin sınırlarının olmadığı kuramını ortaya atmıştır. 1983’te, evrenin şekli ve doğasını anlamak amacıyla, Hawking ve Hartle kuantum mekaniği (mikroskobik parçacıkların hareketlerini inceleme) ve genel görelilik (kütlenin uzayı bükmesi ve kütle çekim ile ilgili Einstein kuramları) kavramlarını birleştirerek evrenin kapsanan bir varoluş olduğunu, ancak yine de sınırları olmadığını göstermiştir…

 

1976’dan bu zamana ” Karadelik Paradoksu ” kuramını geliştirmiş, bugün astronomi ve kozmoloji alanlarında büyük gelişmeler elde edilmiştir. Bir uzay meraklısı olan Hawking’in en büyük isteği, en çok merak ettiği yere uzaya gitmekti, gidecekti. Virgin Grup, CEO’su Richard Branson, yapacağı gemide ona bir koltuk teklif etmişti bile!

Hayalleri ve yapacakları yarıda kalsa da, Hawking Modern Bilimin ve Uzay Çağının önde gelen isimlerinden olacaktır. Düşünceleri ile daima hatırlanacak. İnsanoğlunun, uzay macerasında ve diğer yaşam habitatlarında kolonileşmede, bilime yaptıkları ile büyük bir ışık tutacaktır. Hawking, geleceğe tutulan büyük meşalelerden biridir.

 

Saygı ile anıyoruz…

 

Özarslan

Ben Enes Özarslan! infoselect.org sitesinin kurucusu ve bir yazarıyım. Burada yazar arkadaşlarımızla çeşitli alanlarda yazılar yazıyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın !

One thought on “Stephen Hawking Anısına ( 14.03.2018 )”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla